Ultraheliuuringud

Ultraheliuuring ehk sonograafia

Ultraheliuuringuid ehk sonograafiat kasutatakse laialdaselt erinevate elundkondade uurimiseks. Näiteks: siseelundite, veresoonte, kilpnäärme ning pehmete kudede uurimisel.

Uuringul hinnatakse organite kuju, suurust ja struktuuri ning vajadusel verevoolu suunda ja kiirust veresoontes. Mao ja soolestiku uurimine ultraheli abil on väheinformatiivne. Ultraheliuuringutel luustikku ei uurita.

Ultraheliuuringul ei kasutata röntgenkiirgust, vaid kõrgsageduslikke ultrahelilaineid.

Tavaliselt kestab uuring 10-15 minutit. Kui uuringuga kaasneb raviprotseduuri teostamine või uuring on suuremahuline, võib uuring kesta kauem. Ultraheliuuringule suunab enamasti raviarst, väljastades selleks saatekirja ja/või broneerides selleks aja. Saatekirja ei ole vaja, kui patsient tasub uuringu eest ise. ACME Ultrahelikeskuses teostame ultraheliuuringuid nii täiskasvanute kui ka lastele, alates 2. eluaastast.

Ultraheliaparaat töötleb kudedest tagasipeegelduvaid võnkeid ning arvuti ekraanile tekib kujutis uuritavast kehaosast. Kujutist on võimalik analüüsida vahetult uuringu ajal ekraanilt ja salvestada pilti elektroonselt.

Ultraheliuuring on suure informatiivsusega, kergesti teostatav, valutu ja ohutu.

Diagnostilist ultraheli on maailmas kasutatud juba üle 35 aasta. Praeguste seisukohtade järgi ei ole meditsiinilisteks uuringuteks kasutataval ultrahelil kahjulikku bioloogilist toimet. Ultraheliuuringuid saab ohutult teha ka rasedatele. Vajadusel võib uuringut teha mitu korda päevas.

Millal kasutada diagnostikaks ultraheli ehk sonograafiat:

  • Siseorganite (maks, neerud, põrn, sapipõis jne) diagnostika ja haiguslike seisundite avastamine
  • Rinnanäärmete ja eesnäärme kuju ning suuruse hindamine ja haiguslike seisundite avastamine
  • Nahaaluskoe ja pehmete kudede koldeliste muutuste hindamine
  • Veresoonkona seisundi hindamine (veresoonte aterosklerootilised seinamuutused – valendiku vähenemine, veresoonte sisekesta paksenemine, trombimasside esinemine)
  • Kilpnäärme struktuuri hindamine – sõlmed, suurus jne
  • Lihaste ja kõõluste traumaatilised muutused – lihasrebendid, kannakõõluse vigastuse kahtlus, õlaliigese sidemete rebendid, kaltsifitseeruv tendiniit (kaltsiumi ladestumine kõõluste ümber ja sisse), bursiidid ( limapauna põletikud) jne
  • Suuremates liigestes liigse vedeliku hindamine
  • Erinevate raviprotseduuride läbiviimine ultraheli kontrolli all (näitels liigesesisesed süstid, vedelikukogumike punkteerimine või dreneerimine ultraheli abil)

Kas ultraheli tegemisele on vastunäidustusi:

Ultraheliuuringule ei ole vastunäidustusi. Diagnostilist ultraheli on maailmas kasutatud juba üle 35 aasta. Praeguste seisukohtade järgi ei ole meditsiinilisteks uuringuteks kasutataval ultrahelil kahjulikku bioloogilist toimet. Ultraheliuuringuid saab ohutult teha ka rasedatele. Vajadusel võib uuringut teha mitu korda päevas.

Ultraheliuuring on suure informatiivsusega, kergesti teostatav, valutu ja ohutu.